Základy Formativního hodnocení pro školy

Na formativní hodnocení se můžeme dívat jako na jinou formu hodnocení žáka a jeho posunu, nebo jako na důležitý nástroj významných změn ve vaší škole.

Formativní hodnocení a vše, co s tím souvisí, se v poslední době stále více dostává do popředí zájmu škol. Způsobily to nejen okolnosti kolem Covid 19, ale i společenská poptávka – snahy o modernizaci školství a změny přístupů k hodnocení žáků obecně.

My přistupujeme k formativnímu hodnocení nikoliv jen jako k jiné formě hodnocení žáka, ale jako ke komplexnímu nástroji, který významným způsobem zasahuje do více oblastí rozvoje žáka, ale i do dalších změn ve školách. Proto je důležité nejen správné pochopení skutečně reálných možností, ale i správná příprava a následná implementace.

Formativní hodnocení samo o sobě není cíl, ale NÁSTROJ na významné posuny žáka ve tří klíčových oblastech.

Cílem totiž je, aby žák převzal odpovědnost za svůj rozvoj v oblasti učení a vzdělávání, za svoje chování, vztahy a nakonec i za svůj osobní rozvoj – selfmanagement.

Seminář se skládá ze tří hlavních modulů a uvádíme některá témata a okruhy, která do nich spadají.

1. Zákonitosti
  • Základní a nejnutnější pravidla a zákonitosti související s formativním hodnocením a jeho zaváděním
  • Výzkumy a poznatky v oblasti cíle a zmíněných tří oblastí rozvoje žáka (viz schéma)
  • Rozdíly mezi formativním a sumativním hodnocením